gii wpisuje się w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ nie zużywamy naszych zapasów surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Jednak z uwagi na długość dnia i sezonową intensywność promieniowania słonecznego dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie kolektorów słonecznych zaoszczędzimy około 60% rocznej energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody. Dodatkowo, kolektory płaskie, które stanowią najlepsze rozwiązanie w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne tj. gradobicie i uszkodzenia zewnętrzne
mikroinstalacji. W naszym prawie jest to: instalacja
Fotowoltaika? Modne hasło, ale z czym to się je? Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, i to wszystko jedno czy chodzi o postać pod tytułem kolektory słoneczne, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Kolektory słoneczne są bezobsługowe a ich
Fotowoltaika to dziedzina nauki, która obejmuje wszelkie zagadnienia dotyczące przetwarzania naturalnej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, na energie elektryczną. W jaki sposób pozyskać prąd ze światła? Czy kolektory słoneczne są proste w użyciu? Jakie zalety systemów fotowoltaicznych można wyróżnić?
Panele słoneczne, bo tak też można nazwać te instalację, to narzędzia, które odbierają energię pochodzącą z promieni słonecznych, następnie transmitując ją do poszczególnych elementów układu. Dzięki temu procesowi możliwe jest ogrzewanie domu czy wytwarzanie pewnych źródeł prądu.
Jakie można wyróżnić zalety systemów fotowoltaicznych?
Energia odnawialna to przede wszystkim korzyści dla przyrody. Instalacja ta jest zatem niezwykle ekologiczna. Do kolejnych pozytywnych aspektów należy zaliczyć niezwykła ekonomiczność, oraz prosta obsługę instalacji. Kolektory słoneczne są bezobsługowe, a ich żywotność sięga nawet kilkudziesięciu lat. Choć sam montaż może wydawać się drogi, to kolejne lata z pewnością pozwolą zniwelować ten wydatek, jak również po pewnym czasie zaoszczędzić pieniądze, czas i siłę.
Jest ich obecnie mnóstwo ponieważ rynek
Fotowoltaika to w ostatnim czasie modny temat nie tylko w kręgu osób dbających o środowisko, ale także wśród właścicieli domków jednorodzinnych zastanawiających się jak zaoszczędzić na rachunkach. Większe przedsiębiorstwa również wybierają ten system napędzający energię cieplną. Niezależnie, czy decydujemy się na panele słoneczne czy kolektory słoneczne, montaż przebiega sprawnie i na pewno jest opłacalny. Zastanowienia wymaga wybór firmy, która założy nam instalację. Jest ich obecnie mnóstwo, ponieważ rynek dopiero się rozwija. Działają one prężnie, a pracownicy służą pomocą w wyborze odpowiedniego systemu. Doradzą, w jaki sposób korzystać z zamontowanej instalacji i wyjaśnią, jak energia odnawialna wpływa na możliwość obniżenia rachunków. Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane i zależą od jego rodzaju, możliwości technicznych budynku, a także od oferty konkretnej firmy. W dłuższej perspektywie czasu taka instalacja zwraca się z nadwyżką. Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko efekt w postaci bycia "eko", ale także krok w przyszłość polegający na znacznym obniżeniu rachunków za energię cieplną.